Złoty podział? Czym jest i gdzie go znajdziemy

Proporcjonalność jest czymś co nas otacza, znajdziemy ja w przyrodzie, w naszym ciele czy twarzach, malarstwie, matematyce czy sztuce. Nawet w gotowaniu mamy proporcje. Złoty podział jest idealnym odzwierciedleniem proporcji – boską proporcją.

Czym jest złoty podział?

Z definicji matematycznej złoty podział to „podział odcinka na dwie części tak, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam jak całego odcinka do części dłuższej”.

Stosunek, o którym mowa w definicji, nazywa się złotą liczbą i oznacza grecką literą φ (czyt. „fi”). Jej wartość wynosi:

Patrząc na pierwszy rysunek możemy zobaczyć że złoty podział to nic innego jak prosta zasada oparta na stosunku dwóch wymiarów. Stosowanie złotego podziału zapewnia nam harmonie proporcji i równowagę wizualna w rzeczach które tworzymy. Wiecie kto pierwszy badał złoty podział? Byli to starożytni greccy, stosowali go na przykład w budowie Partenonu!

Złoty prostokąt oraz złota spirala. O co chodzi?

Jak już wiemy że złota proporcja to podział odcinka na dwie specjalne części, możemy ją też wykorzystać w tak zwanym „złotym prostokącie”

Jeśli nie zrozumieliście poprzedniego matematycznego tłumaczenia spróbuje wam to opisać jak ja to zrozumiałam: Jeśli weźmiecie odcinek A+B oraz samo A to w tedy proporcja A będzie taka sama jak dla A+B odcinek B. Jeśli chwilę pomyślicie napewno to zrozumiecie. Dzięki temu możemy skalować nasze odcinki w nieskończoność a one zachowają swoje proporcje. Wracając do złotego prostokątu, to taki prostokąt, w którym stosunek dłuższego boku do krótszego jest równy złotej proporcji. Dzieli się go na kwadrat i kolejny złoty prostokąt. Możemy go dzielić w nieskończoność, jego podział został zaprezentowany na obrazku.

Złota spirala zachodzi natomiast kiedy dokonamy podziału i wpiszemy w pozostałe nam kwadraty ćwiartki koła łączące się z sobą.

Dzięki zastosowaniu złotego podziału np. w fotografii jesteśmy w stanie zrobić naprawdę dobre przykuwające uwage oraz hipnotyzujące zdjęcia. Wzrok odbiorcy będzie się skupiał na najmocniejszym punkcie zdjęcia.

Złoty podział w fotografii

Jeśli znamy już zasadę złotego podziału możemy ją zastosować w fotografii. Dzielimy kadr za pomocą 4 linii zgodnie ze złotą regułą, dzięki temu otrzymujemy tzw. siatkę złotego podziału. Przecięcia linii wyznaczają nam mocne punkty kadru, czyli miejsca, w których powiniśmy umieścić naistotniejsze punkty obrazu. Mocne punkty z jednej strony znajdują się dość blisko od centrum zdjęcia, z drugiej – są od niego wyraźnie odsunięte. Takie ułożenie obiektów w kadrze pozwoli nam silnie zaznaczyć związek między nimi i zachować harmonijny wygląd całego kadru.

Do kadrowania zdjęcia zgodnie z zasadą złotego podziału możemy też użyć złotej spirali:

Malarstwo a złoty podział?

Złoty podział w swoich praca wykorzystywali najznamienitsi malarze, tak jak w fotografii użycie dobrej perspektywy oraz złotego podziału może naprawdę odmienić obraz i sprawić że nam się podoba. Boską proporcje użył w swoim fresku „Stworzenie Adama” Michał Anioł.

Boska proporcja w naturze!

Matka natura po prostu uwielbia złotą proporcje! Znajdziemy ją w galaktykach, u zwierząt i roślin oraz nawet huragan wiruje według złotej proporcji. A zapomniałam bym dodać że niektóre muszle oraz rogi zwierząt formują się według złotej proporcji. Zaobserwujemy ją też we wzroście roślin. Rośliny takie jak np. słonecznik forumują swoje liście po spirali tak że każdy liść jest obrucony w stosunku do kolejnego o kąt 137,5 stopnia czyli złoty kąt. Dzięki temu nie przysłaniają się wzajemnie.

U słonecznika zaobserwujemy też że jego pestki tworzą spirale a liczba spiral prawo skrętnych oraz lewo skrętnych są zawsze liczbami Fibonacciego. Podobnie rosną też takie rośliny jak szyszki, ananasy, brokuły, kalafiory czy kapusta.

Boską proporcje zaobserwujemy też u człowieka. Leonardo Da Vinci ukazał je w swoim Człowieku Witruwiańskim, i faktycznie znajdziemy je u harmonijnie rozwiniętego człowieka! Może nie zawsze idealnie pasują ale jeśli chcesz możesz spróbować to obliczyć:

Spróbuj sam uzyskać z swojego ciała złotą liczbę dzieląc te elementy ciała 😀 :

  • wzrost człowieka przez odległość od stóp do pępka
  • odległość od pępka do czubka głowy do odległości od ramion do czubka głowy
  • odległość od ramion do czubka głowy do odległości od brody do czubka głowy
  • wysokość twarzy do jej szerokości
  • odległość od kolana do pępka do odległości od kolana do stopy
  • odległość od koniuszków palców do łokcia przez odległość od nadgarstka do łokcia (fotki).

Autor: Weronika Kowalska 4bT5